Pagórkowaty teren nad Jeziorem Rekowo (100m od domu), a na nim urządzony raj na ziemi dla każdego, kto chce uciec z miasta. Piękne lasy, łąki po horyzont, krystaliczne powietrze wypełnione śpiewem ptaków i koncertami świerszczy.

współczesny, niedokończony zamek, który od 1979r. budował znany gdański rzeźbiarz, snycerz i producent mebli. Pierwotny projekt letniskowej willi został znacznie przekształcony, rozrastając sie do obiektu o powierzchni 5000 m kw. z 12 wieżami, salą balową i basenem, setkami schodów, korytarzy i innych pomieszczeń. Zamek miał być wypełniony drewnianymi rzeźbami i dziełami sztuki, niestety problemy finansowe właściciela nie pozwoliły na dokończenie prac. Tymczasem zamek stał się atrakcją turystyczną.

Miasto leżące nad czterema jeziorami zwanymi kartuskimi. Są to: Jezioro Karczemne, Klasztorne Duże, Klasztorne Małe i Mielenko.

Gotycką bryłę kościoła przykrywa przebudowany w XVIII wieku barokowy dach o unikalnym kształcie wieka trumny. Wystrój wnętrza kościoła barokowy- uwagę zwracają kurdybany zdobiące ściany prezbiterium, bogata oprawa snycerska z motywami świętych zdobi tron celebransa i stalle, w których dawniej zasiadali ojcowie kartuzi. Największy skarb kryje boczna Złota Kaplica, gdzie umieszczono gotycki ołtarz z XV wieku. Nad głównym wejściem zwiedzających zaskakuje wahadło zegara przedstawiające lecącego białego anioła śmierci, który przypomina, że nasz czas na tym świecie kiedyś dobiegnie końca.

Istniejące od 1947r. Wystawy w muzeum podzielono tematycznie. Na parterze zobaczymy szczątki dawnych dłubanek, czyli łodzi wykonanych z jednego pnia, buty dla konia oraz kolekcje uli. Na piętrze ciekawość wzbudzają ruchome zabawki i stroje przebierańców, którzy w okresie Bożego Narodzenia chodzą po dzień dzisiejszy po kaszubskich wioskach. Obok umieszczono zbiór współczesnych haftów kaszubskich. W następnej sali zwracają uwagę skrzynie posagowe malowane w kolorowe roslinne wzory oraz ławy i łóżka o ciekawej konstrukcji- można je było rozsuwać, aby pomieścić wiekszą liczbę śpiących domowników.

Las rosnący wzdłuż brzegów Jeziora Klasztornego Małego. Popularne miejsce spacerów. Uczęszczana jest zwłaszcza tzw. Aleja Filozofów, która prowadzi na jedyną wyspę na jeziorze- Wyspę Łabędzią.

Punkt widokowy nad Jeziorem Karczemnym. Nazwa pochodzi od żyjącego na przełomie XIX i XX w. Kartuskiego asesora Karla Pernina, który lubił tu przesiadywać.

Nazywane stolicą garncarstwa kaszubskiego, bowiem działają tutaj dwa warsztaty garncarskie. Ten starszy prowadzi rodzina Neclów, od 10 pokoleń zajmująca się wyrobem ceramiki. To tu powstają naczynia o oryginalnym wzornictwie, czerpiącym z 250 letniej tradycji rodu Neclów. Drugi warsztat - ceramika Genius istnieje od ponad 30 lat i wyrabia przedmioty użytkowe m.in. donice, misy, dzbany i świeczniki eksportowane gł. do Niemiec i Szwecji.

To połączenie muzeum, skansenu i parku rozrywki, oferujące mnóstwo atrakcji dla całej rodziny. Twórcą Centrum jest Daniel Czapiewski, właściciel pobliskiej fabryki domów drewnianych. Cała Polska usłyszała o Centrum dzięki Domowi do Góry Nogami. Spacer po nim jest dość niezwykły, bo wywołuje konflikt zmysłu równowagi i wzroku, co skutkuje wrażeniem spadania czy utraty równowagi. W jednej z hal umieszczono najdłuższą deskę świata z 2002r. (36,83m). W 2009 r. Kaszubi spod Lęborka pobili ten rekord o prawie 4m. Daniel Czapiewski nie pozostał dłużny i w 2012r. po raz kolejny pobił rekord, uzyskując deskę o dług. 46,53m. Obok ekspozycji dotyczącej powstawania deski zobaczyć tu można tzw. stół noblisty zrobiony z części pnia, pozostałych po przetarciu pierwszej rekordowej deski.

Kolejne obiekty na trasie zwiedzania centrum poświęcono Sybirakom. Zgromadzono relacje, rysunki i zdjęcia osób zesłanych na Syberię. Dom Sybiraka to drewniana chata przeniesiona ze wsi Zapleskino koło Irkucka. Przewiezienie jej z odległej o 8300 km miejscowości wymagało nie lada zachodu.

Będąc w CEPR warto zwiedzić replikę bunkra Ptasia Wola z lasów mirachowskich. W obecności przewodnika uruchamiana jest dźwiękowa imitacja odgłosów nalotów i bitwy z okresu II wojny światowej.

Na parterze olbrzymiego budynku mieszczącego hotel, znajduje się browar, w którym można posmakować sześciu gatunków lokalnego piwa, a także Hala Promocji Regionu, gdzie stoi największy fortepian na świecie o wadze 1,8 t. Pierwszy koncert na nim zagrał muzyk jazzowy Leszek Możdżer.

329 m.n.p.m. jest najwyższym wzniesieniem Wzgórz Szymbarskich na Pojezierzu Kaszubskim. Nieopodal szczytu w Koszałkowie urządzono najstarszy i najpopularniejszy ośrodek narciarski na Kaszubach. Stoki są naśnieżane, oświetlane i nagłaśniane. Można tu nauczyć się jeździć, wypożyczyć narty i serwisować sprzęt. W pobliżu działa sporo punktów gastronomicznych.

Kaszubski park miniatur w Stryszej Budzie działa od 2009r. Zgromadzono tu kilkadziesiąt miniatur budowli z całego świata. Wszystkie zostały wykonane w skali 1:25

Z zabytkami Gdańska, sopockie molo, Skwer Kościuszki w Gdyni.

Płw. Helski, Łeba, Jastrzębia Góra